Damijan in Zdravljica

Čudovita hvalnica veselju do življenja, miru, svobodi in sožitju med ljudmi je navdihnila Damijana Stepančiča, ki je s to slikanico ustvaril umetnino za bralce vseh starosti.

V knjigi se zvrsti kar nekaj portretov pomembnih mož naše zgodovine, izbranih po čisto osebnem kriteriju ilustratorja. Osebe iz slovenske zgodovine, ki nastopajo na ilustracijah: Primož Trubar, Edvard Rusjan, Janez Polda, Jože Plečnik, Herman Potočnik Noordung, Srečko Kosovel, Kristina Brenkova, Ida Kravanja – Ita Rina, Friderik Irenej Baraga, Rudolf Cvetko, Rudolf Maister, Janez Vajkard Valvasor, Alma Karlin, Baron Žiga Herberstein. Legenda upodobljencev na koncu spodbuja, da se pozanimamo, kam spadajo in kako so vplivali na slovensko kulturo in zgodovino.
Vse to in še več nam je Damijan povedal na svojem obisku ob slovenskem kulturnem prazniku. Zanimivo je spoznati »tapravega« ilustratorja knjig, ga vprašati kako je to narisal, kako zna risati, zakaj je tako natančen…. Hvala Damijan za tvoj obisk pri Mravljicah.
Leta 2013 je za slikanico »Zdravljica« prejel tudi nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico.


Za enoto Divača: Barbara Majcen