Paličnjaki - zanimive žuželke

Paličnjaki so žuželke, ki so izredno priljubljene kot domači ljubljenčki.

Paličnjaki so ime dobili po obliki svojega telesa, saj veliko vrst spominja na vejice dreves, nekateri pa so podobni listom. Njihova osnovna hrana je robidovje. Tudi v zimskem času se vedno najde v grmovju kakšna vejica z listki, da jih lahko hranimo. Že drugo šolsko leto pri Mravljicah skrbimo zanje, spremljamo njihov življenjski krog, od mladičkov (jajčec žal še nismo videli), življenja odraslih živali, kako se hranijo, slečejo kožo, ko zrastejo, pa tudi njihovo smrt. Dnevno skrb zanje imajo dežurni otroci, večkrat pa tudi odpremo terarij in jih »ljubkujemo«. Skrbimo za vietnamske in enega avstralskega paličnjaka. Ta je še posebej zanimiv, saj z upognjenim repom izgleda kot škorpijon, vendar je povsem nenevaren. Njegovo bodičasto telo posnema avstralsko grmičevje, da bi bila kamuflaža popolna, pa pri premikanju oponašajo gibanje listja v vetru.
Paličnjaki v živem kotičku so postali del našega vsakdana. Brez težav katerikoli otrok z njimi rokuje, jih poboža, nekateri si jih celo položijo na obraz ali lase,saj se jim zdi zelo zabavno, ko jih paličnjaki s svojimi nežnimi nožicami žgečkajo po koži.


Za enoto Divača: Barbara Majcen