Prstne barve, tempere in čopiče…

Pri žogicah smo spoznavali prstne barve, tempera barve in čopiče.

Otroke sva oblekli v zaščitne haljice in na mizo pripravili prstne barve in velik list papirja. Otroci so navdušeno prikorakali k mizi in seveda nekateri prste takoj pomočili v barvo, potem pa ojoj, umazani prstki, kaj pa zdaj? Nekateri v jok, drugi v smeh. Pokazali sva jim kako se pozna odtis prstkov, dlani na listu. Nekaj otrok se je kar hitro obrnilo proč od mize in niso želeli več blizu. Tiste otroke pa, ki so želeli ustvarjati, sva posedli k mizi in opazovali njihovo navdušeno slikanje s prsti, dlanmi. Ampak kako spodbuditi tiste, ki ne marajo umazanih prstkov ali jim prstne barve ne ugajajo? Že naslednji dan sva jim ponudili čiste čopiče, različnih debelin, velikosti. Želeli sva, da spoznajo čopiče preden jih pomočimo v barvo. Tako so jih opazovali, prijemali in posnemali starejše deklice pri suhem »barvanju« po mizi, listu. Otroci so se lahko s čopiči igrali - barvali ves dan. Naslednji dan sva spet pripravili mizo, velik list papirja, čopiče in tempera barve. Otroke sva oblekli v haljice in opazovali kaj se bo zgodilo. Takoj ko so zagledali čopiče so posegli po njih. Ponudili sva jim tudi tempera barvo in jim pomagali, da so vanjo pomočili čopiče. Ugotovili so, da čopiči na listu puščajo sled. Tokrat so se prav vsi preizkusili v ustvarjanju, seveda pa ni šlo brez malo popackani rok.


Za enoto Štanjel, Mateja Bežek Kosmač in Denis Lemut